Wady wina 1

Brak klarowności wina

Przyczyny braku klarowności mogą być co najmniej dwie. Pierwsza z nich to skład chemiczny owoców użytych do wyrobu wina. Wina śliwkowe czy agrestowe rzadko klarują się samorzutnie, ze względu na dużą zawartość pektyn w tych owocach. Zmętnienie takie daje się łatwo usunąć przez klarowanie wina żelatyną (tylko nie WOŁOWĄ ;)) i taniną. Dodatek tych substancji w ilości 0,5-1g na 10l wina powinien być wystarczający. Większa ilość tych dodatków może zepsuć smak wina. Drugą przyczyną zmętnienia wina mogą być złośliwe drobnoustroje, a także zbyt długo utrzymywany osad drożdżowy. Ten rodzaj zmętnienia likwiduje się przez dodatek spirytusu lub przez przelanie wina do naczynia silnie zasiarkowanego (może lepiej jednak dolać spirytusu...).

Opalescencja wina

Co to jest opalescencja wina ?

Jest to jedna z wad wyglądu wina. Wino opalizujące oglądane w butelce pod światło nie jest klarowne, lecz wykazuje słabe biało-mleczne zmętnienie, wygląda to podobnie jak woda nalana do butelki po mleku. Wada ta występuje w przypadku zbyt wczesnego rozlania wina do butelek.

Opalescencję usuwa się identycznie jak brak klarowności, tzn. przez dodatek żelatyny z taniną, gdyż powód opalescencji jest ten sam co nieprzezroczystości - zawartość pektyn.

Czernienie wina

Wada ta nie jest zbyt groźna i podobno łatwa do usunięcia. Powoduje ją nadmiar związków żelaza i garbnika w moszczu, przy jednoczesnym niskim stężeniu kwasów. Żelazo może pojawić się w moszczu, wtedy gdy do przygotowania soku owocowego używa się żelaznych naczyń i przyrządów. Najlepszym sposobem uniknięcia czernienia wina jest niedopuszczenie do kontaktu moszczu z żelazem, lub dokwaszanie mało kwaśnych moszczów kwasem cytrynowym lub moszczem z kwaśnych owoców. Jeśli nam już wino stanie się czarne, pomimo stosowania powyższych rad, to należy:

  • klarować wino żelatyną, która zwiąże w nierozpuszczalny związek sole żelaza i opadną one na dno, a dodatkowo zwiąże część garbnika i "wyrówna" skład wina;

  • kupażowanie czarnego wina z winem kwaśnym - czasem już dodanie 15-20% kwaśnego wina powoduje całkowitą naprawę;

  • dodatek kwasu cytrynowego w ilości 1,5g na 10l wina zapobiega czernieniu a także może proces czernienia odwrócić, jeśli był on w swoim początkowym stadium.

Zbyt mała moc wina

Wino powinno mieć moc co najmniej 9%. Jeśli wydaje się (na podstawie zawartości cukru), że jest ono słabsze, jest ono niestety wadliwe. Oznacza to, że fermentacja nie przebiegła do końca. Jest kilka możliwości przedwczesnego ustania fermentacji:

  • zbyt niska temperatura fermentującej cieczy - należy ją podnieść i obserwować czy ma to jakiś wpływ, bo jeśli nie, to może to znaczyć, że;

  • w nastawie jest za mało pożywki dla drożdży (fosforanu amonu) - trzeba dodać 3-4g na 10l wina;

  • może też okazać się, że wina leży po stronie słabo fermentujących drożdży - wtedy należy przygotować nową, wzmocnioną matkę drożdżową i dodać ją do moszczu;

  • przyczyna zahamowania fermentacji może też być zbyt duża zawartość kwasu siarkawego - należy wtedy kilka razy przelać wino z naczynia do naczynia (aby go przewietrzyć i usunąć SO2).

Brunatnienie wina

Proces zachodzi przy zetknięciu wina z powietrzem. Stosuje się następujące środki zaradcze:

  • dodanie od 0,5g do 2g pirosiarczynu potasu na 10l wina (lub zwykłe, mocne siarkowanie);

  • dłuższe leżakowanie wina, podczas którego ciemny osad opada na dno, następnie klarowanie i filtracja;

  • filtrowanie wina przy użyciu azbestu... jeśli ktoś ma azbest..., ewentualnie z dodatkiem ziemi okrzemkowej...(też jeśli ktoś ma...)

Zbyt niska kwasowość wina

Wino mało kwaśne jest nietrwałe i mdłe. Należy je albo dokwasić kwasem cytrynowym, albo zmieszać z winem kwaśnym.

Zbyt wysoka kwasowość wina

Jeżeli zbyt kwaśne jest wino wytrawne, to należy dodać do niego cukru i przerobić na słodkie (przy wyższej zawartości cukru nasz smak toleruje wysokie stężenia kwasów).
Jeżeli za kwaśne jest wino słodkie, odkwasza się go kredą, pamiętając, że dodatek kredy w ilości przekraczającej 1,5g na 1l wina jest szkodliwy dla smaku.

Komentarze do wpisu (1)

26 stycznia 2016

Takiego wpisu mi brakowało dziękuję

Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Chmura tagów
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl