Zatrzymana fermentacja
Czasami może się zdarzyć, że wino przestanie pracować a nie jest jeszcze do końca zrobione tzn. jest zbyt słodkie, albo ma za mało % alkoholu. Głównymi przyczynami zahamowania fermentacji mogą być:
- brak cukru - często się zdarza, że drożdże przerobią cały dodany podczas nastawienia wina cukier i nie mają już co fermentować.
- zbyt duża ilość początkowa cukru - ilość dodanego cukru należy kontrolować cukromierzem, gęstość początkowa nie powinna być większa niż 20-22 Blg.
- brak substancji odżywczych - brak pożywki lub zbyt mała dawka pożywki do prowadzonej fermentacji.
- nieodpowiednia temperatura - zbyt wysoka temperatura nastawu w okolicach 35°C (na wzrost temperatury nakłada się temperatura otoczenia jak i temperatura powstająca pod wpływem fermentacji) zabija drożdże, natomiast niska temperatura "usypia"drożdże.
- używanie nie odkażonego sprzętu winiarskiego - może spowodować namnożenie się w nastawie bakterii lub dzikich drożdży które mogą prowadzić do uśmiercenia drożdży szlachetnych.
- nieodpowiednie przygotowanie drożdży - należy pamiętać, że drożdże aktywne zawsze należy uwodnić w ciepłej wodzie ( zgodnie z instrukcją), z drożdży suchych trzeba przygotować matkę drożdżową przed dodaniem do wina. Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu drożdży.
- szok termiczny - podczas dodawania drożdży do wina należy pamiętać by różnica pomiędzy uwodnionymi drożdżami a nastawem wina nie była większa niż 5 - 8°C.
- zbyt duże siarkowanie moszczu - nie zalecamy siarkowania moszczu przed przygotowywaniem wina, może doprowadzić właśnie do problemów z fermentacją.
- spadek kwasowości poniżej 3,0 pH
Jeżeli stwierdzimy zatrzymanie fermentacji to przed przystąpieniem do dodawania kolejnych porcji drożdży radzimy sprawdzić:
- Zacznijmy od sprawdzenia temperatury nastawu, przenieśmy nasze wino w cieplejsze lub chłodniejsze miejsce.
- Spróbujmy pobudzić drożdże poprzez natlenienie nastawu. Najprostszą metodą jest energiczne mieszanie fermentatorem, powoduje to dodatkowe natlenienie ale także sprawia " rozrzucenie" drożdży po całym winie.
- Należy sprawdzić poziom cukru w winie. Jeżeli cukru jest zbyt mało to należy je dosłodzić syropem cukrowym.
- W przypadku braku efektu, należy koniecznie ciągnąć wino znad osadu drożdżowego, ponieważ mogą w nim być nie tylko martwe drożdże, ale też substancje hamujące fermentację.Ostatecznym krokiem jest dodanie silnie fermentujących drożdży, odpornych na alkohol i odpowiednio przygotowanych do wzmocnienia fermentacji, czyli tzw.restartu